Upadek Thomasa Cooka - co z Neckermannem?

24 września 2019
Upadek Thomasa Cooka - co z Neckermannem?

Najstarsze i jedno z największych biur turystycznych bankrutuje! Ponad 150 lat tradycji i setki milionów funtów kredytu nie uratowały giganta. Zaczęła się największa akcja sprowadzania ludzi do domów od czasów II wojny światowej. Czy właśnie skończyła się era biur podróży?

Brytyjskie biuro turystyczne ogłosiło swoje bankructwo w nocy z 22 na 23 września 2019 roku. Ponad pół miliona klientów może mieć kłopoty… Część z nich będzie zmuszona zapłacić za swój pobyt w hotelu. Innych, ściągnie państwo. Szczęśliwcy spędzą wakacje tak, jak planowali. Z czego wynikają różnice?

Thomas Cook już nie sprzeda wakacji

Przyczyną upadku biura podróży jest srogie zadłużenie - aż 1,6 miliarda funtów! Nie pomógł plan ratunkowy, kosztujący 900 milionów… Ciekawe, gdzie podziały się te pieniądze, bo Thomas Cook nie rozdawał wakacji za darmo.

W chwili upadku biura, na świecie “wypoczywa” ponad 600 tysięcy klientów, z czego około 160 tys. z Wielkiej Brytanii. To właśnie Brytyjczycy zostaną sprowadzeni do domów na koszt państwa.

Neckermann zagrożony? Już wiemy, że to koniec...

Neckermann Polska, jest częścią grupy Thomas Cook. Wydawało się, że sytuacja polskiego Neckermanna jest stabilna. Biuro zapewniało nas, że wszyscy klienci przebywający na wakacjach jak i Ci, którzy się na nie wybierają, dostaną to, za co zapłacili. Wszystko miało odbyć się zgodnie z planem, poza wstrzymaniem sprzedaży nowych wakacji.

Niestety, dwa dni po ogłoszeniu upadłości przez Thomasa Cooka, w jego ślady idzie Neckermann Polska. Biuro zaczęło sprowadzać ponad 3,6 tysiąca klientów do Polski. Szkoda, tym bardziej, że sytuacja finansowa polskiej grupy była całkiem niezła. Przyczynę można wyjaśnić cytując jedno zdanie z komunikatu Neckermanna:

Chciałbym zaznaczyć, że polski oddział pomimo stabilnej kondycji finansowej nie może funkcjonować samodzielnie bez swojej spółki‐matki.

Niemiecki Neckermann upadł jeszcze boleśniej...

Za zachodnią granicą sprawa wygląda dużo gorzej. Klienci, którzy kupili wczasy w niemieckim Neckermannie, na pewno na nie nie pojadą - biuro odwołało wakacje. Część turystów skarży się, że hotele domagają się od nich pieniędzy za pobyt. Dodajmy: za który niemiecki Neckermann wziął pieniądze!

Upadło biuro podróży! Co zrobić?

Jak wspominaliśmy, klienci polskiego Neckermanna nie mają powodu do paniki. Firmy, w tym biura podróży, czasem bankrutują. Choć upadek takiego kolosa jak Thomas Cook, zapewne zatrzęsie całą branżą. Ale czasem “trzęsienia ziemi” w turystyce mają dobre skutki.

Tak było w 2015, kiedy upadło największe polskie biuro podróży — Alfa Star. Samo ogłoszenie niewypłacalności nie było miłe dla ich klientów… Ale dzięki temu powstał Turystyczny Fundusz GwarancyjnyTFG.

TFG - ubezpieczenie dla Twoich wakacji

Idea TFG jest prosta: biuro podróży sprzedaje wczasy i niewielką kwotę odprowadza do wspólnego “worka”, czyli TFG. Grosz do grosza i… zbierają się potężne pieniądze!

W sytuacjach kryzysowych jak na przykład upadek biura, Urząd Marszałkowski ratuje turystów za pomocą pieniędzy z TFG, a konkretnie:

  • pokrywa koszty powrotu do kraju
  • zwraca pieniądze za odwołane wczasy
  • … oraz niedokończone wakacje

Koniec ery biur podróży?

Jednym słowem: nie 🙂 Thomas Cook zbankrutował, nie pierwszy i nie ostatni. Upadek 150 letniej firmy, obsługującej 15 milionów turystów może wywołać szok i niedowierzanie! Ale paradoksalnie to dobra informacja dla wczasowiczów (przynajmniej nie tych, których dotknął ten problem).

Te 15 milionów turystów musi się gdzieś podziać, a konkurencja upadłego biura, już przygotowuje się na ich przejęcie. Wartość ich akcji skoczyła, co zwiększa ich płynność finansową i zmniejsza szansę bankructwa.

Wniosek? Przyszłości nie przewidzisz, szkoda czasu na spekulacje. Za to możesz przegapić prawdziwe perełki Extra Last Minute! 🙂

Spodobało się? 👍 Udostępnij! 👇

Wakacje Last Minute?

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter złapwczasy.pl
  • Dostaniesz na emaila najświeższe oferty Last Minute
  • Dowiesz się o nowych wakacyjnych artykułach na blogu
  • Nie częściej niż raz na tydzień
  • 100% wakacyjnych smaczków, 0% spamu
Stosujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania serwisu oraz narzędzi analitycznych.
Dowiedz się więcej