<img height="1" width="1" style="display:none" src="https://www.facebook.com/tr?id=651209275913368&ev=PageView&noscript=1" /> Szczepienia podróżnych · złapwczasy.pl

Szczepienia podróżnych

13.07.2023
Szczepienia podróżnych

Nie tylko koronawirus jest groźny

Jako podróżujący będziesz narażony na jeszcze groźniejsze choroby. Szczególnie w przypadku egzotycznych wycieczek. Dobra wiadomość jest taka, że na (prawie) wszystkie istnieją skutecznie szczepionki!

Sprawdź listę chorób, na które powinieneś się zaszczepić podróżując za granicę:

 • żółta gorączka
 • dur brzuszny
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • choroba meningokokowa
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu
 • cholera
 • wścieklizna
 • krztusiec, tężec, błonica

Dlaczego warto się zaszczepić?

Dlatego, żeby nie chorować i nie zarażać innych. Choroby, jak japońskie zapalenie mózgu (śmiertelność aż 30%!) czy kleszczowe zapalenie mózgu (nawet 60% szans powikłań neurologicznych) są zabójcze. Na szczęście szczepienie rozwiązuje problem.

Niestety, świadomość zagrożenia jest słaba. W internecie, szczególnie na facebooku, możesz znaleźć wiele komentarzy typu "Moje dzieci mają wysoką odporność" albo "Ja tam nie widzę żadnych komarów". To czysty hazard, który może skończyć śmiercią lub kolejną epidemią.

Obowiązkowe szczepienia dla podróżujących

Zdrowie Twoje oraz Twoich najbliższych zależy od Ciebie. Czasami jednak nie masz wyboru i musisz się zaszczepić, żeby wpuścili Cię do danego kraju. Obowiązkowe są szczepienia na żółtą gorączkę oraz meningokoki.

Szczepienie na żółtą gorączkę jest dość powszechne. Jest wymagane przy wjeździe do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej. Inne kraje wymagają tego szczepienia, jeśli przyjeżdżasz z kraju o wysokim występowaniu.

Szczepienie na meningokoki jest obowiązkowe dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej, Gambii i Libii.

Profesjonalnej porady na temat szczepień udzieli Ci lekarz w Poradni Chorób Zakaźnych lub w Ośrodku Medycyny Podróży i Szczepień Profilaktycznych.

Zalecane szczepienia dla podróżujących

Zdecydowana większość szczepień to szczepienia zalecane (lista poniżej). Wybierasz się w egzotyczne miejsce? W takim wypadku zapisz się na wizytę do lekarza chorób zakaźnych w Poradni Medycyny Podróży.

Specjalista od chorób zakaźnych dobierze odpowiednie szczepionki i inne zabezpieczenia. To wszystko zależy od kierunku i charakteru podróży oraz stanu twojego zdrowia oraz twoich kompanów 🙂

Zalecane szczepienia dla podróżujących dotyczą następujących chorób:

 • żółta gorączka
 • dur brzuszny
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • choroba meningokokowa
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu
 • cholera
 • wścieklizna
 • krztusiec, tężec, błonica

Gdzie się można zaszczepić przed podróżą?

Umów się na wizytę do Poradni Medycyny Podróży. Pamiętaj, że jest wielu chętnych, szczególnie przed sezonem. A lekarzy u nas brakuje, niestety…

Wykaz punktów

Oprócz szczepień, zaplanujesz z lekarzem profilaktykę przeciwmalaryczną i dostaniesz profesjonalną poradę jakie leki wziąć do podróżnej apteczki. Już teraz zdradzimy Ci jedną wskazówkę: lek na "Zemstę Faraona" to podstawa! 😉

Co to jest Międzynarodowa Karta Szczepień?

Międzynarodowa Karta Szczepień to tak zwana żółta książeczka. Dostaniesz ją u lekarza podczas szczepienia. Jest ważna w każdym kraju.

Pamiętaj o niej i koniecznie zabierz ze sobą, ponieważ do niektórych krajów mogą Cię bez niej nie wpuścić. Mogą też zaproponować Ci przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę… na Twój koszt.

Kiedy się szczepić? Na ile przed wyjazdem?

Kiedy iść do lekarza? Najlepiej umówić się jak najwcześniej, nie później niż 6-8 tygodni przed wyjazdem. A przed sezonem pewnie będą kolejki… Nie zwlekaj.

Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w odstępie kilku tygodni. Inne, jak na przykład szczepienie na żółtą febrę (ważne szczepienie obowiązkowe) może być wykonane najpóźniej 10 dni przed wyjazdem. Wszystko ustalisz ze swoim lekarzem prowadzącym.

Im wcześniej umówisz się na wizytę, tym mniej stresu Cię to będzie kosztować

Szczepienia w zależności od rodzaju zapewniają ochronę na kilka lat. Co parę lat wystarczy podać dawkę przypominającą jak np. w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu, aby bezpiecznie jechać w ciepłe kraje. Niektóre gwarantują ochronę na całe życie na przykład szczepionka na żółtą gorączkę.

Jak się szczepić jeśli planujesz wczasy Last Minute?

Polujesz na egzotyczne wczasy Last Minute? Umów się na wizytę u lekarza Medycyny Podróży i zaszczep się przeciw żółtej gorączce, zwanej też żółtą febrą. To szczepienie musisz wykonać minimum 10 dni przed wyjazdem. A to mało czasu.

Najlepsze oferty Last Minute mają zazwyczaj wyjazd w ciągu dwóch tygodni. Znalazłeś na złapwczasy.pl wyjazdy Last Minute do Kenii za 50% ceny, ale nie szczepiłeś się na żółtą febrę? Upss…

Dlatego, jeśli polujesz na wyjazd Last Minute w egzotyczne miejsce, najpierw omów sprawę z lekarzem. Chyba nie chcesz, żeby ominęła Cię super oferta tylko dlatego, że się nie zaszczepiłeś?

Jakich kosztów się spodziewać?

Szczepienia nie są tanie. Orientacyjna cena szczepienia dla podróżnych to około 200 zł. Dokładniejsze ceny szczepionek omówimy w następnym artykule. Cały cykl szczepień może Cię trochę kosztować. Mimo wszystko warto, zdrowie jest w cenie.

Ile dawek szczepionki trzeba przyjąć?

To zależy od szczepionki. Czasem wystarczy jedna dawka na całe życie, tak jak w przypadku szczepienia na żółtą gorączkę. Czasem potrzeba kilku dawek na początku, a potem dawki przypominające po kilku latach jak na przykład przy szczepieniu na kleszczowe zapalenie mózgu.

Co oprócz szczepienia? 3 sposoby na choroby

1. Myj ręce

Najlepszy nawyk, który uchroni Cię przed wieloma infekcjami to mycie rąk. Często i porządnie. Myj ręce przed jedzeniem, przed i po skorzystaniu z toalety i po kontakcie z telefonem. Tak, smartfon to ogromne siedlisko zarazków. Warto go co jakiś czas zdezynfekować alkoholem lub płynem antybakteryjnym.

2. Chroń twarz

Po drugie, nie dotykaj twarzy brudnymi rękami. Unikaj wkładania dłoni do buzi, nosa i nie przecieraj okolicy oczu. To ważne, bo większość infekcji zaczyna się od kontaktu zarazków ze śluzówką.

3. Lecz się i nie zarażaj

Trzecia zasada: jesteś chory - zostań w domu. Kuruj się i zregeneruj u siebie. Szybciej wyzdrowiejesz. Poza tym, zarażanie innych, to słaby pomysł. To, co dla Ciebie jest zwykłą chorobą, dla innych może być wyrokiem śmierci.

Podróżuj bezpiecznie i z głową

Chroń się przed komarami

Zapobiegaj. Stosuj repelenty czyli środki ochrony przeciw komarom. Będą to moskitiery, ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami. A także środki chemiczne do stosowania na skórę. Komary, a zwłaszcza komary tygrysie odpowiedzialne są za przenoszenie wielu zakaźnych chorób jak malaria, żółta febra czy japońskie zapalenie mózgu. Poza tym ukąszenia bardzo swędzą, więc na pewno nie chcesz ich mieć.

Nie istnieje szczepionka przeciwko malarii 😟

Pij wodę z pewnego źródła

Pij tylko czystą wodę z wiarygodnych źródeł. Najlepiej butelkowaną. Zmniejszy to prawdopodobieństwo złapania Zemsty Faraona. Co to jest zemsta faraona? To inaczej biegunka podróżnych. Nieprzyjemna sprawa. Zwłaszcza w podróży.

Stosujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania serwisu oraz narzędzi analitycznych. Dowiedz się więcej