Urlop 2021 - weź 19 dni urlopu i zrób z nich 43 dni odpoczynku!

21 stycznia 2021
Urlop 2021 - weź 19 dni urlopu i zrób z nich 43 dni odpoczynku!

Wracają zagraniczne wyjazdy! 😊 Już niedługo poczujesz dreszcze, gdy ryczące silniki odrzutowe 🛫 wcisną Cię w fotel samolotu. W drodze ku słońcu... ☀️

Żeby tak się stało, musisz: 1. zaplanować urlop, 2. kupić wycieczkę i 3. zaszczepić się przeciw Covid. W tym artykule powiemy Ci wszystko co wiemy, jak najlepiej zaplanować urlop w 2021.

Jak zaplanować urlop w 2021

Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, żeby mieć więcej czasu na przyjemności, relaks i podróże? Da się zrobić! Zaplanuj urlop mądrze, a spędzisz więcej dni w cieplejszym klimacie i poczujesz się świetnie! 😉 Wracając do kwestii urlopu na 2021 mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zacznijmy od... złej 👿

Zła wiadomość: W 2021 większość świąt wypada w weekend 🙈

Dobra wiadomość: Jak weźmiesz urlop mądrze, to możesz zyskać aż 24 dni na wyjazdy! 🎉

Ile dni urlopu mi przysługuje?

To zależy jak długi masz staż pracy i jakie masz wykształcenie. Dla pracownika ze stażem pracy i edukacji poniżej 10 lat jest to 20 dni. Pracownikowi ze stażem dłuższym niż 10 lat przysługuje aż 26 dni urlopu.

Pamiętaj, że do stażu pracy liczy się też Twoja edukacja. Ukończenie szkoły wyższej to aż 8 lat liczone jako staż pracy!

 • szkoła zawodowa - 3 - 5 lat
 • średnia szkoła ogólnokształcącą - 4 lata
 • szkoła policealna - 6 lat
 • szkoła wyższa - 8 lat

Żeby mieć 100% pewność ile urlopu Ci się należy, zapytaj o to w swoich kadrach.

Do kiedy musisz wykorzystać urlop z zeszłego roku?

Koronawirus niejednemu popsuł plany w 2020 roku. Jedni musieli wykorzystać cały swój urlop. Inni nie mieli okazji z niego skorzystać. Jeżeli jesteś tym szczęściarzem, któremu zostały dni wolne z 2020 roku? Super! Pamiętaj jednak, że musisz go wykorzystać do 30 września 2021 roku. Najpóźniej tego dnia możesz iść na zaległy urlop.

W najlepszym wypadku sam ustalisz sobie, kiedy chcesz mieć wolne. Może być jednak tak, że pracodawca narzuci Ci termin, w którym będziesz miał urlop. Czemu? Taką możliwość wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0. Jeżeli nie wykorzystasz urlopu do 30 września 2021 roku, pracodawca może dostać karę nawet do 30 tysięcy zł.

Dni wolne od pracy w 2021 roku

 • 1 stycznia - piątek - Nowy Rok
 • 6 stycznia - środa - Święto Trzech Króli
 • 4 kwietnia - niedziela - Wielkanoc
 • 5 kwietnia - poniedziałek - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja - sobota - Święto Pracy
 • 3 maja - poniedziałek - Święto Konstytucji 3 maja
 • 23 maja - niedziela - Zesłanie Ducha Świętego
 • 3 czerwca - czwartek - Boże Ciało
 • 15 sierpnia - niedziela - Święto Wojska Polskiego
 • 1 listopada - poniedziałek - Uroczystość Wszystkich Świętych
 • 11 listopada - czwartek - Święto Niepodległości
 • 25 grudnia - sobota - Boże Narodzenie
 • 26 grudnia - niedziela - Boże Narodzenie - drugi dzień świąt

To aż 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Niestety, ponad połowa tych świąt wypada w weekend. Jeżeli święto wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi taki dzień wolny w innym terminie. Może go narzucić lub dać pracownikowi wybór.

W 2021 roku dwa dni świąteczne wypadają w sobotę - 1 maja i 25 grudnia. Niestety, jak święto wypada w niedzielę, to nie dostaniesz za to dnia wolnego. Dlatego 15 sierpnia będzie po prostu zwykłą niedzielą. 😔

Kiedy najlepiej wykorzystać urlop?

Kwiecień

Kwiecień

W tym roku Święta Wielkanocne wypadają 4-5 kwietnia. Drugi Dzień Świąt czyli Lany Poniedziałek jak co roku jest dniem wolnym od pracy. Jest to też okazja, żeby przedłużyć świętowanie. Biorąc 4 dni urlopu zyskujemy 9 dni wypoczynku.

Kwiecień to dobry czas na wyjazd dla tych, którzy nie znoszą upałów. W południowej Europie i Północnej Afryce powoli rozpoczyna się sezon. Ceny są atrakcyjne, nie ma tłumów. To najlepszy czas dla tych, którzy potrzebują się wyciszyć w ładnej scenerii. Doskonałym kierunkiem są np. Wyspy Kanaryjskie.

Maj

Maj

Majówka niestety wypada w weekend. Ale za święto wypadające w sobotę możemy odebrać dzień wolny w tygodniu. Zakładając, że ten dzień wolny wykorzystamy np. 4 maja - układa nam się całkiem fajny długi weekend. A gdy dołożymy jeszcze 3 dni urlopu możemy zrobić sobie aż 9-dniowe wolne. Fajnie, co nie? Gdzie można wyjechać w maju? Właściwie wszędzie. Sezon się rozkręca, jest przyjemnie ciepło, a ofert Last Minutę jest cała masa.

Czerwiec

Czerwiec

Święto Bożego Ciała obchodzone jest jak zawsze w czwartek. W 2021 roku wypada 3 czerwca. Jak zwykle jest okazja, żeby biorąc 1 dzień urlopu wydłużyć weekend do 4 dni. Możesz też zrobić sobie Dzień Dziecka i zafundować sobie cały tydzień odpoczynku. Należy Ci się!

Listopad

Listopad

1 listopada wypada w poniedziałek, co daje nam 3 dni wolnego. 11 listopada wypada zaś w czwartek. To znowu okazja, aby wydłużyć sobie weekend do 4 dni biorąc 1 dzień urlopu.

Listopad to świetny czas na dłuższy urlop

Listopad to też świetna okazja, żeby zrobić sobie dłuższy urlop. Jeśli połączysz oba święta i weźmiesz 8 dni urlopu zyskasz aż 16 dni wolnych od pracy. Nasza smutna i deszczowa jesień to najlepszy czas, aby zwiedzić egzotyczne kraje. To super okazja, aby wyjechać w daleką podróż np. do Tajlandii, Zanzibaru albo na Wyspy Karaibskie.

Grudzień

Boże Narodzenie wypada w sobotę. Za ten dzień przypada nam dzień wolny od pracy, który możemy wykorzystać w Wigilię. A to daje nam 3-dniowy świąteczny weekend. Między Świętami a Nowym Rokiem jest zwykły pełny tydzień pracy.

Zobacz oferty na Świąteczny wyjazd!

Styczeń 2022

Trudno rozpatrywać plany urlopowe bez stycznia 2022 roku. Niestety w tym roku święta Bożego Narodzenia od Nowego Roku dzieli cały tydzień normalnej pracy. Nowy Rok wypada w sobotę - za ten dzień będzie przysługiwać Ci dzień wolny. Święto Trzech Króli jest w czwartek. Dzień wolny możesz wykorzystać zaraz po weekendzie i biorąc 3 dni urlopu odpoczywać od 1 do 9 stycznia. To dobry czas, aby wyjechać na narty lub uciec w ciepłe kraje.

To daje… 43 dni urlopu!

Tym oto sposobem z 19 dni urlopu możesz wyczarować 43 dni wolne od pracy, które aż się proszą o niesamowite wyjazdy! Urlop w kwietniu, maju, czerwcu i listopadzie? Brzmi jak bajka!

Nieważne, czy musisz zaplanować urlop wcześniej czy możesz wziąć go właściwie z dnia na dzień. Jak zawsze, najlepsze wakacje Last Minute znajdziesz na złapwczasy.pl!

Spodobało się? 👍 Udostępnij! 👇

Wakacje Last Minute?

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter złapwczasy.pl
 • Dostaniesz na emaila najświeższe oferty Last Minute
 • Dowiesz się o nowych wakacyjnych artykułach na blogu
 • Nie częściej niż raz na tydzień
 • 100% wakacyjnych smaczków, 0% spamu
Stosujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania serwisu oraz narzędzi analitycznych.
Dowiedz się więcej