Sprzedam wczasy — pilne! Jak odsprzedać wakacje?

19 kwietnia 2019
Sprzedam wczasy — pilne! Jak odsprzedać wakacje?

Sprzedaż wakacji to jedyny sposób na odzyskanie części poniesionych kosztów. W tym poradniku znajdziesz receptę, jak to zrobić. Łatwo i skutecznie. Jako bonus, mamy dla Ciebie wzór umowy sprzedaży wakacji ☀️

Sprzedam wczasy — pilne! Jak odsprzedać wakacje?

Sprzedaż wczasów to nieprzyjemne zadanie. Nie dość, że musisz zrezygnować z wyjazdu, to jeszcze martwisz się czy uda Ci się odzyskać pieniądze. Ale czy zawsze sprzedaż wyjazdu jest najlepszym wyjściem...? Nie zawsze.

W niektórych przypadkach koszt zmiany uczestników będzie wyższy, niż koszty rezygnacji. W dalszej części przeanalizujemy przypadki, kiedy bardziej opłaca się odsprzedać wczasy, a kiedy zrezygnować. Poradnik zawiera również dokładny opis oraz gotową umowę sprzedaży wakacji.

Jak sprzedać wczasy?

Sprzedaż wakacji trochę przypomina wystawianie przedmiotu na allegro. Twoim zadaniem jest przykuć uwagę i przekonać potencjalnych kupujących, że to dla nich opłacalne. I dokonać transakcji. Proste! 🙂 Występuje jednak jedna zasadnicza różnica:

Wakacje są usługą, a nie przedmiotem

Nie możesz tak po prostu zrobić bajecznych zdjęć plaży oraz obiektu i podpisać "tam jest cudownie". Kluczowe jest to, dla kogo są Twoje wczasy i dlaczego to dla niego najlepsza opcja. Oczywiście, cena też ma znaczenie.

Jak widzisz, to komplikuje odsprzedaż wakacji. Ale spokojnie, z dobrym planem działania sprzedasz wycieczkę bez stresu i odzyskasz pieniądze. A oto Twój plan działania:

 1. Sprawdź umowę — ile kosztuje zmiana i rezygnacja
 2. Przygotuj opis i cenę, za jaką chcesz sprzedać wakacje
 3. Wystaw ogłoszenie "Sprzedam wczasy"
 4. Dokonaj transakcji
 5. Znajdź inne wakacje dla siebie 😉

Plan wymaga trochę pracy, ale jest prosty. Teraz omówmy każdy punkt, krok po kroku.

1. Sprawdź umowę — koszty zmiany i rezygnacji

Zacznij od sprawdzenia kosztów rezygnacji z wycieczki, zmiany uczestnika oraz kiedy należy to zrobić. Czy wiesz, że koszt zmiany uczestnika to może być nawet 250 zł (na przykład w biurze ITAKA)? Dla czterech osób to daje 1000 zł! Może w takim razie bardziej opłaca się zrezygnować z wyjazdu?

Przykład — kiedy bardziej opłaca się zrezygnować z wyjazdu

Kupiłeś wczasy first minute dla dwojga dorosłych i dwójki dzieci za 8000 zł w biurze ITAKA. Zaliczka wyniosła 30%, czyli 2400 zł. Do wyjazdu zostały Ci 3 miesiące, ale już dziś wiesz, że musisz z niego zrezygnować.

Koszt zmiany uczestnika wycieczki wynosi 250 zł za osobę. Dokładnie tyle samo zapłacisz za rezygnację z wycieczki, od uczestnika. Innymi słowy, odsprzedając wczasy i zmieniając uczestników lub rezygnując z nich, zapłacisz:

4 × 250 zł = 1000 zł

W takim przypadku zrezygnuj z wycieczki, bo nie opłaca Ci się jej odsprzedawać. Jeśli odwołujesz umowę wyjazdu, biuro podróży zwróci Ci różnicę zaliczki i kosztów rezerwacji, czyli odzyskasz 1400 zł:

2400 zł — 1000 zł = 1400 zł

Więcej o kosztach rezygnacji i zmiany uczestników znajdziesz artykule Rezygnacja z wycieczki - jak i za ile? Znajdziesz w nim również wzór oświadczenia o rezygnacji.

Przykład — kiedy bardziej opłaca się sprzedać wczasy

Załóżmy, że kupiłeś wczasy w TUI, dla dwóch osób w cenie 4000 zł, gdzie zaliczka wyniosła 25%, czyli 1000 zł. Do wyjazdu pozostało 60 dni.

W TUI, jeśli jest więcej niż 35 dni do wyjazdu, możesz zmienić uczestników wyjazdu za darmo. Koszt rezygnacji to wysokość zaliczki, czyli 1000 zł. W takim przypadku zdecydowanie opłaca się sprzedać wczasy. Nie masz nic do stracenia.

Możesz na przykład odsprzedać zaliczkę za 600 zł. Zmiana uczestników nic nie kosztuje. Takim sposobem 600 zł z zaliczki wróci do Ciebie. Ekstra! 👍

2. Przygotuj opis i cenę, za jaką chcesz sprzedać wakacje

Cena wycieczki odgrywa kluczową rolę. Musi być atrakcyjna dla potencjalnych kupujących i satysfakcjonująca dla Ciebie. Pamiętaj o kosztach zmiany uczestników z poprzedniego punktu.

Gdy do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu, najlepiej wyznacz sobie trzy ceny odsprzedaży:

 • przeciętną — najbardziej “uczciwa” cena dla Ciebie i odkupującego, coś w rodzaju średniej
 • optymalną — cena odsprzedaży na której niewiele stracisz, a jest duża szansa, że odsprzedaż wycieczkę
 • awaryjną — “extra Last Minute”, czyli minimalną, opłacalną dla Ciebie cenę, która zachęci innych do odkupienia

Strategia jest prosta:

Zacznij od ceny optymalnej, a w negocjacjach trzymaj się kwoty przeciętnej

Jeśli do wyjazdu zostało niewiele czasu lub odczujesz, że cena jest problemem, obniż ją do przeciętnej. Jak jest bardzo źle, skorzystaj z awaryjnej.

Zaplanowanie ceny sprzedaży wczasów sprawi, że będziesz czuć się pewnie podczas rozmów z zainteresowanym. To ważne. W przeciwnym razie kupujący mogą wyczuć w Tobie wahanie, co zniechęci ich do kupna albo zachęci do negocjacji.

Drugą bardzo ważną sprawą jest opis. Pamiętasz, jakie są problemy z usługami niematerialnymi? Ciężko je opisać, a osoby które chcą odkupić wakacje, oczekują konkretów. Najważniejsze z nich to:

 • cena
 • liczba osób
 • miejsce, np. Polska, ciepłe morze za granicą, egzotyczny kraj
 • termin wyjazdu
 • wyżywienie
 • standard hotelu
 • atrakcje i udogodnienia dla dzieci

Większość z tych punktów powinna być dla Ciebie jasna. Zdradzę Ci jednak pewien sekret:

Poszukiwacze wakacyjnych okazji to bardzo często rodziny z dziećmi albo amatorzy egzotycznych wakacji

Dlatego, jeśli odsprzedajesz wakacje z atrakcjami dla dzieci, koniecznie o tym napisz! Jakie są udogodnienia? Czy są animacje? Basen?

A może chcesz sprzedać egzotyczne wakacje. Tutaj liczą się przede wszystkim kierunek, czyli czy jest to oryginalne miejsce którym można się pochwalić przed znajomymi.

3. Wystaw ogłoszenie "sprzedam wczasy"

Opis gotowy? Wiesz, za ile chcesz odsprzedać wycieczkę? Świetnie! Teraz wystaw swoje ogłoszenie. Poniżej podam Ci kilka propozycji miejsc, gdzie warto wystawić swoje ogłoszenie.

Serwis do odsprzedaży wczasów

Strona internetowa do odsprzedaży wakacji to świetne rozwiązanie. Tak jak ta, czyli Bazarek złapwczasy.pl 🙂 Tutaj wystawisz swoje szybko i za darmo.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że stronę odwiedzają osoby, które chcą odkupić lub odsprzedać wczasy, noclegi lub bilety. Poszukiwacze wakacyjnych okazji. Nie ma tutaj przypadkowych osób, tylko zainteresowani.

Kolejnym plusem jest to, że na złapwczasy.pl możesz w dowolnym momencie zmienić cenę na Twoim ogłoszeniu lub je wycofać. Poza tym serwis dba o Twoją prywatność. Tylko zalogowani użytkownicy mogą wyświetlić dane kontaktowe, dzięki czemu nie trafią one do spamerów i oszustów.

Wady? Dedykowane serwisy do odsprzedaży wakacji nie są jeszcze bardzo popularne, choć z roku na rok mają coraz więcej odwiedzających.

Facebook — dużo ludzi, dużo problemów

Na Facebooku znajdziesz kilka dedykowanych grup do odsprzedaży wczasów. Niektóre mają po kilkadziesiąt tysięcy użytkowników! To największy plus tej opcji!

Niestety, wbrew pozorom będzie Cię to sporo kosztować… nerwów. Na Facebooku Twoje ogłoszenie będzie komentowane i krytykowane. Prawie zawsze jest “za drogo”, wypowiedzi typu “za taką kwotę to ja mam wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka”, “takie wakacje to chodzą po 1000 zł taniej” itd.

Kolejny problem to oszuści. Przez nich znacznie wzrasta poziom nieufności, co odstrasza kupujących.

Czy warto wystawić ogłoszenie na Facebooku? Tak, ale w drugiej kolejności. Jeśli wystawiłeś już ogłoszenie w serwisie do sprzedaży wakacji i od dłuższego czasu nic się nie dzieje, spróbuj na Facebooku. Mimo powyższych wad, zwiększasz swoje szanse na sprzedaż wycieczki.

4. Dokonaj transakcji

Ktoś chce odkupić od Ciebie wycieczkę? Gratuluję! 👍 Czas przejść do transakcji!

W skrócie: prześlij skany wycieczki (ukryj numer rezerwacji) i poproś kupującego o przelew pokrywający cała umówioną cenę lub zaliczkę. Gdy już otrzymasz pieniądze, dokonaj zmiany uczestników wycieczki na te podane przez kupującego.

Sprawdź czas, w którym musisz zgłosić zmianę uczestników wycieczki

Najczęściej biura gwarantują zmianę zgłoszona do 7 dni przed wyjazdem. Jeśli czasu do wyjazdu jest mniej, koniecznie skontaktuj się z Twoim biurem przed transakcją!

Umowa z mikroprzelewem – nieznany sposób na niezdecydowanych...

Masz zainteresowanych Twoją ofertą, ale boją się, że ich oszukasz? W takim przypadku użyj umowy z mikroprzelewem, którą opracowaliśmy specjalnie na potrzeby odsprzedaży wakacji. Umowę pobierzesz za darmo na końcu tego artykułu, a dokładny opis znajdziesz w artykule Jak odkupić wczasy i nie dać się oszustom.

To wszystko! Jestem pewien, że z ten poradnik oraz wzór umowy sprzedaży wakacji sprawią, że odsprzedasz swój wyjazd szybko i bez nerwów 😉 Powodzenia!

5. Znajdź inne wakacje dla siebie 😉

Rezygnacja z wyjazdu i odsprzedaż wczasów to jeszcze nie koniec świata 🙂 Inni też odwołują swoje wyjazdy. A Ty możesz odkupić wakacje od nich. Na złapwczasy.pl możesz wystawić ogłoszenie, ale i znaleźć coś dla siebie 🌴 Zobacz też najlepsze oferty Extra Last Minute!

Spodobało się? 👍 Udostępnij! 👇

Wakacje Last Minute?

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter złapwczasy.pl
 • Dostaniesz na emaila najświeższe oferty Last Minute
 • Dowiesz się o nowych wakacyjnych artykułach na blogu
 • Nie częściej niż raz na tydzień
 • 100% wakacyjnych smaczków, 0% spamu
Stosujemy pliki cookies w celu prawidłowego działania serwisu oraz narzędzi analitycznych.
Dowiedz się więcej